Saturday, October 22, 2022

Ohvrikivi kiriku vundamendis /Gustav Raudsepa järgi/

 

Muistsetel aegadel olevat Hänike küla Soovere talu juures hiies (Kõosaares) asunud ohvrikivi, kuhu käisid ohverdamas ümbruskonna talude elanikud. Hiljem, kui hakati kihelkonnas suuremaid hooneid ehitama, siis vajati ehitusmaterjalideks üsna palju kive. Nii läks ka Kõosaare ohvrikivi ehitustöödeks kasutusele.

Ohvrikivi Urvaste kiriku vundamendis.

Juhtus see nii, et kui hakati ehitama Urvaste kirikut, siis seal oli suur vajadus ehitusmaterjalide järele. Mingitel põhjustel püüdsid Hänike küla elanikud lahti saada Kõosaare ohvrikivist, räägiti isegi, et mängus oli pahasoovlike majavaimude käsi. Nii või teisiti, aga ohvrikivile püüti leida äraviimise korral väärikas koht. Leitigi. Kõosaare ohvrikivi toimetati Urvastesse ja see müüriti sisse kiriku vundamendi idapoolsesse osasse. 


Palju aastaid hiljem, kui Hänike küla elanikud käisid Urvaste kirikus, siis olevat nad ikka oma ohvrikivi kiriku vundamendi sees ära tundnud. Seda juttu rääkisid vanemad oma lastele ja nii edasi põlvest põlve. Niimoodi tekkis Hänike küla inimestel omapärane seos Urvaste kirikuga.

Vt ka. Gustav Raudsepp. Murtud jäälill. Luule- ja pärimuste vihik. UT DSpace, 24 lk, 2022. http://hdl.handle.neti 10062/865119,

No comments:

Post a Comment